Wdzydze 2011

Od wielu lat rozpoczęcie kolejnego sezonu żeglarskiego oznaczało dla nas, członków Stowarzyszenia Kulturalno Turystycznego „Sekstant” z Warszawy, wyjazd na wspólną imprezę gdzieś na Pojezierzu Mazurskim. Tym razem było inaczej. W dniach od 8 do 12 czerwca odwiedziliśmy piękną Szwajcarię Kaszubską, a dokładnie zawitaliśmy nad Jezioro Wdzydze.

Organizatorem całego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Kulturalno Turystyczne „Sekstant” a uczestnikami pracownicy Vattenfall Heat Poland S.A., Metra Warszawskiego PGE Lublin oraz członkowie stowarzyszenia z innych warszawskich zakładów.

Towarzystwo i tym razem dopisało. Było ponad 90 uczestników. Z powodu tak licznej frekwencji żeglarze musieli rozdzielić się na trzy grupy, by wypłynąć z trzech przystani jachtowych: „U Grzegorza”, „Wdzydzkiego Kąta” i „Wdzydzkiego Raju”.

Rano we czwartek 17 jachtów wypłynęło na jeziora, by wieczorem spotkać się razem w ośrodku wypoczynkowym „Czarnowodzianka” (gdzie czarna woda, czyli rzeka Wda wypływa z Jeziora Wdzydze). Tam bawiliśmy się do późna w nocy przy muzyce i śpiewie miejscowego gitarzysty Tomka. Trudno uwierzyć, ale faktycznie sam jeden potrafił rozbawić całe towarzystwo.

Następnego dnia rano wszyscy stawili się na uroczystym apelu, by po wciągnięciu bandery na maszt i dźwiękach dzwonu Komandor Stowarzyszenia Marek Wardziak i Komandor imprezy Janek Lupa ogłosili sezon żeglarski 2011 za otwarty. To oznaczało również, że za chwilę rozpoczną się regaty.

Mimo wietrznej pogody udało się wypłynąć wszystkim jachtom, co dla niektórych (zwłaszcza tych bez silnika) było naprawdę trudne. Za sportowe zachowanie i pomoc innej załodze żeglarze Metra Warszawskiego ze sternikiem Adamem Wojtyrą otrzymali puchar przechodni Fair Play. Tego samego dnia po południu spotkaliśmy się na bindudze Płęsy, aby śpiewać szanty i bawić się przy ognisku.

Dopiero w sobotę wieczorem, po całym dniu żeglowania, na przystani PTTK we Wdzydzach Kiszewskich, odbyła się uroczystość wręczenia pucharów, dyplomów i nagród.

Imprezę zaszczycił swoją osobą Członek Zarządu Metra Warszawskiego Pan Dyrektor Grzegorz Lendzion, który również wręczał puchary i dyplomy.

Ostatniej nocy bawiliśmy się w tawernie na przystani przy muzyce dwóch miejscowych zespołów.

W niedzielę w południe wszystkie jachty musiały wrócić niestety do swych macierzystych przystani, a my z bagażem miłych przeżyć żegnaliśmy się z Kaszubami.

A co będziemy wspominać, poza oczywiście świetną zabawą w dobrym towarzystwie? Na pewno malownicze krajobrazy, czystą wodę, czyste, piaszczyste i przyjazne żeglarzom brzegi, piękną przyrodę, możliwość podpatrywania ptactwa wodnego (czapli siwej, łabędzi, kormoranów uczących fruwać swoje młode). Polecamy wszystkim również wejście na wieżę widokową we Wdzydzach Kiszewskich, skąd można podziwiać panoramę jezior.

Odwiedzajcie Kaszuby, gorąco polecamy.

Podziękowania dla organizatorów imprezy.

Uczestniczki imprezy: Iwona, Danuta, Dorota, Ania, Renata


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Główna strona