Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2014

Rozpoczęcie Sezonu Żeglarskiego 2014 organizowane przez Stowarzyszenie Kulturalno - Turystyczne „SEKSTANT” miało miejsce w dniach 29. maja do 01. czerwca na przystani Wichrowe Wzgórza w Rynie. Jak co roku od kilkunastu lat po kilku słowach wstępnych podniesienie flagi obwieściły nam uderzenia dzwonu klubowego. Następnie wysłuchaliśmy krótkiej informacji o przebiegu imprezy, po czym uroczystość zastała zakończona wypowiedzeniem przez Komandora tradycyjnych słów „Sezon żeglarski 2014 SKT Sekstant uważam za otwarty”. W programie imprezy oprócz rekreacyjnego pływania po jeziorach: Ryńskim, Tałty, Mikołajskim były ogniska przy gitarze śpiewanie szant oraz Regaty o Puchar Komandora Stowarzyszenia. Pierwszy dzień pływamy rekreacyjnie odwiedzamy Mikołajki i wieczorem spotykamy się przy ognisku na polu namiotowym „W Zatoce” na jeziorze mikołajewskim. Leśniczy leśnictwa Śniardewo przygotował nam dużo dobrego drewna, które starczyło do szantowania i zabawy do świtania. Rano wypływamy w kierunku Rynu po drodze zaopatrzenie w Mikołajkach a na granicy jeziora mikołajskiego i Tałty -start do regat.

Godz. 13.00 uderzenie w dzwon i rozpoczął się wyścig, ciepły wiatr w porywach początkowo do 3-4 st. w skali Beauforta, w porywach 5 st. B, piękna słoneczna pogoda cała radość żeglowania. Meta na boi rozwidlenia szlaków przy kanale Tałckim nie przerywa pływania dopiero pod wieczór jachty spływają na przystań pola namiotowego „KOKOSZKA”. Chwila odpoczynku i zaczynamy ognisko na którym gwoździem programu jest wręczenie pucharu dla zwycięzcy regat oraz dyplomów i upominków dla pozostałych załóg.

Pierwsze miejsce w regatach zajęła załoga z Gdańska dowodzona przez sternika kol. Krzysztofa Truchanowicza,
Drugie miejsce załoga z Warszawy dowodzona przez kol. Sławomira Wyderko,
Trzecie miejsce zajęła załoga z Warszawy dowodzona przez kol. Michała Winiarka,

W trakcie imprezy niespodzianka Komandor SKT Marek Wardziak z ramienia „Federacji Sportowej Energetyk” wręczył trzem kolegom brązową odznakę „Za zasługi dla Federacji Sportowej „Energetyk”. Tym wyróżnieniem zostali odznaczeni za czynny udział w organizacji i krzewieniu idei sportu żeglarskiego nw. koledzy.

  1. Krzysztof Truchanowicz - Energa Operator S.A. Gdańsk
  2. Jan Lupa PGNiG Termika S.A.-EC Pruszków
  3. Sławomir Wyderko PGNiG Termika S.A. -ECSiekierki-Warszawa

Odznaczonym składamy serdeczne gratulacje.

Ognisko i zabawa przy dźwiękach gitary wraz z zaproszeni goście ze spływu lekarzy z Wielkopolski, oraz innych załóg cumujących po sąsiedzku trwały do rana.

Ostatniego dnia zanim dopłynęliśmy do Rynu przyszło się zmagać z silniejszym niż w dniach poprzednich wiatrem może nawet w porywach przekraczającym 6-7 st. w skali Beauforta.

Zdajemy jachty, pożegnalne pamiątkowe zdjęcie, ostatnie uściski i do domu. Do zobaczenia na następnych imprezach.

Ahoj!     Marek W.


Ps. Kilka słów w imieniu załogi z Gdańska od kol. Krzysztofa Truchanowicza

Bardzo dziękujemy SKT „SEKSTANT” za zaproszenie do udziału w Regatach na jeziorze Tałty, będących jednocześnie rozpoczęciem sezonu żeglarskiego 2014. Dzięki świetnej organizacji, za co składamy najwyższe wyrazy szacunku, wydarzenie to także i w tym roku można było zaliczyć do udanych. Zacięta rywalizacja, w myśl zasad Fair Play, uprzyjemniona wspólną zabawą przy ognisku oraz szanty śpiewane do białego rana na długo pozostaną w naszej pamięci. Zdecydowanie warto promować takie wydarzenia jako doskonałą okazję do poznawania nieprzeciętnych ludzi i integracji środowiska, a przede wszystkim wymiany dobrych praktyk nie tylko w temacie żeglarstwa.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć


Główna strona